Erozyon (toprak aşınımı), toprağın aşınmasını önleyen bitki örtüsünün yok olması sonucu koruyucu örtüden yoksun kalan toprağın su ve rüzgarın etkisiyle aşınması ve taşınması olayıdır. Erozyonun başlıca nedeni, toprağı koruyan bitki örtüsünün yok olmasıdır. Toprak ve bitkiye yapılan çeşitli müdahaleler, erozyonun şiddetini belirleyen ögelerdir.

Toprak kaybının yaşanması doğanın dengesinin bozulmasının yanı sıra mühendislik ve peyzaj uygulamalarında da önemli güvenlik sorunlarına neden olmaktadır. Özellikle kara yolu şevleri ve yaşam alanlarında bulunan bölgelerde toprak kayması nedeniyle önemli riskler ortaya çıkmaktadır.

Kara yolu ve demir yolu güvenliği içinde toprak akması sürüş ve seyahat güvenliğini büyük oranda etkileyen bir durumdur.

Taşkın kanalları, dereler ve göletlerde aşırı yağış nedeniyle milyonlarca metreküp toprak kaybedilmekte ve insanlar sel riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca sıradan yöntemlerle yeşillendirilmesi mümkün olmayan dik şevler geosentetikler ile yeşillenebilmektedir.

Platformunu seç ve bu yazıyı paylaş!