Geocell (Hücresel Dolgu ve sınırlama Sistemi), üç boyutlu, polimer şeritlerden imal edilmiş, genişletilebilir panelleri olan, erozyon kontrolü ve zemin güçlendirme  amacıyla kullanılan polimer kökenli bir geosentetik malzemedir.

Geocell Kullanım Alanları Nelerdir?

Geocell dik şevlerde yüzey erozyon korunması ve şev stabilizasyon uygulamalarında, su kanalları ve hidrolik yapıların koruyucu kaplamalarında, göletlerde geomembran koruması olarak, zayıf zeminler üzerindeki statik ve dinamik yüklerin desteklenmesi uygulamalarında, çok katmanlı istinat yapılarında ve daha birçok geliştirilebilir uygulamada kullanılmaktadır.

Geocell Zemini Nasıl Güçlendirir?

Uygulama esnasında, akordyon şeklinde sahaya getirilen Geocell (HDS) açıldığında birbirine bağlı şeritler, küçük esnek duvarlı yapılar oluşturur. İstenilen dolgu malzemesi ile doldurulup sıkıştırıldığında, üç boyutlu sağlam bir ağ yapısı meydana getirir. Bu sistem dolgu malzemesine kuşatma ve muhafaza sağlayarak dolgu malzemesinin yapısal ve işlevsel davranışlarını önemli oranda arttır.

Hücre İçi Dolgu Malzemeleri

Hücre içlerinde kullanılacak dolgu malzemesinin seçimi, tahmin edilen çalışma gerilemelerinin niteliği ve uygunluğu, proje özellikleri, kullanılabilecek malzemelerin maliyetleri ve estetik gereksinimlere göre belirlenir. Agrega, bitkisel toprak ve beton genel olarak kullanılan hücre içi dolgu malzemelerdir.

Geosentetiklerle Kullanımı

Geocell Hücresel Dolgu Sistemi diğer geosentetik malzemeler ile kullanılabilir. Özellikle gölet uygulamalarında geomembran geçirimsizlik malzemesinin korunmasında ekonomik, hızlı ve güvenli bir çözüm sunar.

Zemin güçlendirme uygulamalarında ve şev stabilitesi problemlerinde geotekstil (ayırma geotekstili) kullanımı ile hücre içindeki değerli dolgu malzemesinin mevcut düşük kalitedeki zeminle karışması engellenir. Hücre duvarlarındaki özel delikler hücre içine giren suyun hızlı şekilde drenajına izin verir.

Platformunu seç ve bu yazıyı paylaş!